LOCAL SPORTS

Northwestern placed three runners in the top ten of their own invitational last weekend, as the Warriors captured the mens title of the Northwestern Cross Country Classic, held on Saturday. Greenon placed fifth overall, Tecumseh ninth and Tippecanoe tenth.

Justin Prack was the overall winner, as the Northwestern runner finished the race in 16:51.5, nearly 20 seconds ahead of the runner up finisher. Greenon’s Max Pettit placed third with a time of 17:31.0.

Also for Northwestern, Ryan Cleland was fourth (17:31.5), Kyle Jamison placed seventh (17:38.8), Liam Randall finished 12th (18:09.3), Jake Boop placed 27th (19:10.4) and Keith Kaiser finished 35th with a time of 19:34.5.

Greenon’s Joel Pensworth placed ninth overall with a time of 18:07.7, with fellow Knights runner Cameron Haught running 13th (18:22.3), and finishing 56th was Conner Bushell (20:16.0).

Tecumseh’s top runner in the meet was Garrett Gemmaka, who placed 25th with a time of 19:06.8, with Caleb Ricks finishing 50th (19:59.2), Ethan Adams 51st (19:59.2), Jack Dague was 60th (20:30.9), Reid Hale 64th (20:41.4) and Christian Hunt 65th (20:43.2).

As for Tippecanoe, their best time came from Colin Duncan, who finished 32nd overall with a time of 19:27.4, while Richie Robbins was 41st (19:48.5) and Zach Dix 43rd (19:51.9).

*On the girls’ side, Tecumseh placed fourth overall with a point total of 122, Northwestern was fifth and Greenon sixth.

Brooke Smith ran to a fifth place finish for Northwestern, finishing with a time of 21:45.1, while Megan Schrimpf was 22nd (23:36.0), Kaylee Parrett was 42nd (25:14.4) and Emily Funderburg was 43rd (25:15.2).

Greenon was led by Rachel Dewey who placed 15th (22:41.7), with Olivia Blevins 24th (23:50.3), while Rhiannon Morlock was 37th (24:52.2), Katie Conley 46th (25:28.0) and Cheyanne Caswell 47th (25:29.9).

For Tecumseh, their best finisher was Natalie Allen who was 16th (22:42.4), Morgan Crowley 23rd (23:43.3), Breanna Crowley 31st (24:23.6), Emma Hoover 33rd (24:28.1), Taylor Henderson 35th (24:33.9) and Megan Pennington 49th (25:40.8).

Bob Schul Invitational- ​Troy Christian boys got a good start to their season today running at the Bob Schul invitational. the boys team finished 18th being led by two of their freshman, Isaac Flora 68th 19:17.1 and Nick Pratt 69th 19:19.1.

Sophomore Zach Davidson followed running his best 5K for an 81st place finish in 20:36.1. Caleb Hunnicutt and Noah Davidson completed the scoring team, both running PR’s.

The Bethel boys team finished in 16th place with a score of 427, while the girls finished in 18th place with 497 points.

The boys were led by Korry Hamlin, who won the Division 3 race in a time of 16:34.2. He was followed by Chase Heck in 114th place in a time of 20:43.4, Connor Whelan in 119th place in a time of 20:52.4, Ben Wright in 130th place in a time of 21:33.8, Brian Pencil in 162nd place in a time of 22:41.6, Max Schell in 183rd place in a time of 24:12.1, Jacob vanTilburg in 204th place in 26:15.7, Brandon Gilbert in 210th place in a time of 27:29.0, Sam Pencil in 211th place in a time of 27:29.2 and Joel Ricker in 216th place in a time of 28:47.9.

The Bethel girls were led by Kaylee Baugh in 105th place in a time of 25:19.3. She was followed by Kaitlyn Balkcom in 121st place in a time of 25:52.06, Eili Wright in 127th place in 26:11.6, Morgan Jergens in 185th place in a time of 33:57, and Olivia Norris in 186th place in a time of 33:58.

As for Tippecanoe, their boys also sent runners to Milton Union, with the top finisher being Michael Stearns who placed 11th overall with a 17:08.7, followed by Noah Ballard 39th (18:12.7), Ben Jans 41st (18:19.2), Ethan Sinning 42nd (18:19.6) and Adam Rindler 53rd (18:34.5).

For the Tipp girls, Anna Klepinger was the highest finisher with a time of 21:42.1, good enough for 46th overall. Annie Martino also finished 53rd (21:55.3).

First Group 2x2
 
lees july 2018
Local News

Stories on people, places, events and businesses right here in Western Clark County.

Local Government

Meetings and news from local Boards of Education, Township Trustees and County Commissioners.

Sports

Arrows, Bees & Warriors; we cover all local high school sports, as well as local semi-pro and adult leagues